#14 – Bordel na oběžné dráze

Kuba a David tentokrát vyrazí za hranice naší planety a zaměří se na vesmírný odpad kroužící kolem Země. Podíváme se na množství vesmírného smetí, jaké představuje riziko a v jakých výškách se ve vesmíru co pohybuje. Projdeme informace o roli Elona Muska a SpaceX v tomto problému, ale také si povíme o protisatelitních zbraních, o pádu vesmírné stanice v Austrálii a o satelitech poháněných jadernými reaktory, z nichž které dokonce dopadly na Zem.

K této epizodě máme bonus, se kterým jsme si obzvláště vyhráli. Bonusový materiál pro naše podporovatele je o sexu a případném těhotenství ve vesmíru a o tom, jestli je to vůbec možné a jaká by mělo případně rizika. Dvacetiminutový bonus pro naše patreony najdete na https://www.patreon.com/zjistivic .

Tato epizoda byla natočena na konci minulého roku a proto se odvoláváme na statistiky „do června“ – je tím myšlen červen roku 2022.

Příjemný poslech!

Slíbené odkazy:
1) http://astria.tacc.utexas.edu/AstriaGraph/ – interaktivní mapa těles na OD (po startu konstelace SpaceX je hezky vidět „vláček“ satelitů, které se teprve vlivem precese rozprchnou).

2) https://platform.leolabs.space/visualizations/leo#view=objectType – obdobná mapa, za porovnání stojí zejména mapa s odfiltrovaným odpadem (Debris v levém menu) a pohled se zapnutým zobrazením odpadu.

Komentáře

1 comment
  • Skvělé jako vždy….dal bych díl na téma mýty o vesmíru. Třeba ohledně toho mrznutí, když problém je spíš odvod tepla.😉