#03 – Elektronické volby a jejich úskalí

V dnešním díle se David a Jakub podívají na digitální hlasování ve volbách. Je to dobrý nápad? Dají se takové volby zmanipulovat? Dokáží elektronické volby dostát všem principům, které od voleb požadujeme? A jak mohl na Floridě jeden z politiků získat záporné hlasy?

Strojový přepis dílu

Následující přepis vytvořil z hlasu počítač, odpusťte tedy prosím některé gramatické prvky, kterým ještě stroje nerozumí.

David: [00:00:03] Ahoj, vítejte u dalšího dílu Zjisti víc. Já jsem David a mám tu Kubu.

Kuba: [00:00:07] Ahoj.

David: [00:00:08] A dneska se budeme bavit o digitálních volbách.

Kuba: [00:00:11] Ano a budeme se bavit i o volbách obecně a o nějakých základních principech, které musíme dodržet vždy, bez ohledu na to jakým způsobem se hlasuje. A ukážeme si hlavní nebezpečí různých volebních systémů s důrazem právě na to jak si s nimi poradí volby elektronické ve srovnání s volbama papírovýma tak, jak je známe dneska.

David: [00:00:31] A můžeme se těšit na nějaké šťavnaté příklady?

Kuba: [00:00:34] Budou i šťavnaté příklady. Většina z nich bude samozřejmě z Ameriky, protože tam se hlasuje elektronicky už dlouho a některé z nich budou skutečně flagrantní.

David: [00:00:44] Tak pojďme na to. Kubo pojďme si nejdřív ve stručnosti vymezit základní principy voleb.

Kuba: [00:00:51] Máme čtyři základní principy který potřebujeme dodržet stůj co stůj protože volby jsou naprosto posvátná část toho systému a musíme na nich pedant si trvat. Ten první je že volby musí být anonymní. No je to čím dál důležitější aby nikdo po tom co odvolil nevěděl komu jsem hodil hlas. Je jedno jestli to bude chtít zjistit můj šéf můj zaměstnanec moje sousedka nebo někdo kdo mě prostě nemá rád. Ale ve chvíli kdy odvolil tak ten hlas musí zmizet někde já bejt anonymní. Druhý princip ty volby musí být unikátní. Pokud se účastním voleb tak můj hlas tam musí být ze počítaný přesně jednou to znamená nesmí nikam zmizet ale zároveň já nesmím jako uživatel hlasovat dvakrát. Třetí princip ve chvíli kdy odevzdám hlas tak musí být zpětně nezaměnitelný. Nemůže se stát že mi ho někdo přepíše započítán jinak nebo že by ho záměrně nebo omylem zfalšoval. A na to navazuje čtvrtý princip že i kdyby se to ať už schválně nebo omylem stalo tak ty volby musí být přepočítat. Ale ne až do chvíle kdy všichni řeknou ano nemáme námitky a všechny případné námitky jsou vypořádány. Tak ten pořadatel těch voleb ve většině případů stát musí být schopen prokázat že buď byly správně anebo třeba ty hlasy přepočítá a řekne Byla tam nějaká chyba a správně je to takhle. Ale musí být schopen prokázat že ty volby skutečně se odehrály tak jak se říká. Nám to přijde jako samozřejmost ale ukážeme si že ne vždycky. Je to úplně úplně automatická věc. Ten volební systém tak jak ho máme nastavený dneska ty klasický papírový volby u uren už mají všechny tyhle principy poměrně dobře ošetřený protože všechny podvody na nich už byly vyzkoušený.

Kuba: [00:02:29] Máme čtrnáct set komisí krát osm lidí takže to že by si uplatil nějakou výraznou porci těch comics aby to vůbec dávalo v celku smysl je nepravděpodobný až nemožný aby to na tebe neprasklo. A i kdyby si jednu dvě tři komise komplet zmanipuloval což je velmi nepravděpodobný tak i kdyby tak si pořád ovlivnil nula celá. Teď je tam nula nula nula a nějaký číslo úplný nic a za tu námahu by to nestálo a velmi pravděpodobně by tě někdo prásknul. Zároveň máme v našem systému poměrně hezky nastavený kompromis mezi tou anonymitou a tou unikátnosti. Ty přijdeš do volební místnosti a oni si odškrtnout tvojí občanku. A tím je zajištěna unikátnost. To už nemůžeš hlasovat podruhý a pak přijdeš k tý urně. Hodíš to tam do toho společnýho prostoru a už nikdo neví jak si hlasoval. Tím je zajištěna anonymita. Mimochodem v tomhle jsou hodně napřed ve Vatikánu. Když se díváš jakým způsobem oni hlasují. Tak se zdá že svatí muži neměli vždy ty nejčistší úmysly. Oni si tam nevěří skutečně vůbec nic. Ty dokonce když přináší ten hlasovací lístek tak ho ani nehází nikam ale nejdřív ho položí až nahoru aby bylo jednoznačný že tam dáváš jenom jeden a pak se to teprv překlopí. A mají tam docela důkladný systém toho aby fakt nikdo nemohl jako tu volbu zfalšovat.

David: [00:03:42] To je trošku paradox že zrovna církevní hodnostáři si nevěří. Každopádně pojďme si něco říct o těch podvodech. Jak na ně. Kdyby chtěl zmanipulovat volby. Jak to udělám. Kubo.

Kuba: [00:03:53] Ty výzvy jsou buď podvody jako záměrný anebo tam můžou nastávat často i jenom prostě chyby. Obecně to nejzákladnější dělení je že to může být buď na straně voliče nebo na straně toho systému. A v obou případech to může být buď schválně nějaký podvod anebo nějakej prostě obyčejný omyl. To znamená má čtyři takový hlavní segmenty a když je vezmeme postupně tak v tom úplně prvním segmentu na straně voliče záměrně. Tak to nejtypičtější co se může stát. Když budu vědět že můj kandidát to má na hraně tak se ti budu snažit volit víc než jednou.

David: [00:04:24] To ale u nás dost dobře nejde ne.

Kuba: [00:04:26] Papírový volby mají tohle vyřešený. Výborně ty odevzdá váš hlas čelem ke komisi. Ta díra je tam poměrně do tý urny úzká takže i kdyby si nějakým způsobem vykouzlil víc obálek tak tam prostě neodevzdá víc než kolik dva tři hlasy. Ještě na tebe celou dobu kouká nějakej pán a ještě navíc tu obálku dostaneš ostrou až od tý komise. Takže je velmi nepravděpodobný že byste tam něco propašoval případně by si s velkou velkou snahou možná dokázal do tý urny dostat jako o dva o tři hlasy víc. Ale pořád si vlastně neovlivnil ani volby v tom svým obvodu natož aby si zahýbal s celkovým výsledkem. To je trošku slabší místo u elektronických volebních systémů protože ty musíš najít balanc mezi anonymitou a unikátnosti. Ve chvíli kdyby byly skutečně anonymní tak ty nemůžeš udělat ekvivalent toho O. Škrtl jsem si občanku. Pokud ty volby budou skutečně anonymní tak já ti tam můžu poslat kolik hlasů budu chtít. Pokud ty volby budou unikátní tak pak zase nemusejí bejt nutně úplně anonymní. Protože jestliže si o mně ten systém uložil kdo hlasoval tak já mu musím prostě věřit že si neuložil jak jsem hlasoval. Ono to samozřejmě technicky lze ale ty jako volič prostě musíš tomu programátorovi věřit že si tyhle dvě informace nespojil a nemáš možnost to zkontrolovat. A víme z mnoha příkladů z minula že zrovna IT firmy nejsou úplně symbolem dvě. Mezi mezi uživatelem a adminem. Zároveň je potřeba zajistit aby nemohl hlasovat nikdo než dvakrát ale nikdo kdo k tomu není oprávněny. Což nová při papírových volbách není úplně problém. Oni se podívají a řeknou Nemáš občanku tak nehlasuje. Prostě u elektronických voleb pokud bychom se bavili o volbách elektronických na dálku tak musíš věřit tomu že vydávání těch přístupových údajů k tomu volebnímu systému probíhá správně a probíhá napadnutelné. A jestli si třeba teď sledoval jak v Itálii vydali platný certifikát očkovací pro Adolfa Hitlera s jeho vlastníma údajem a.

David: [00:06:23] Zní to vtipně tak pojďme.

Kuba: [00:06:25] Na ty. Vlastně když vydáváš nějakou digitální identitu tak jí podepisujeme nějakým šifrovacím klíčem velmi zjednodušeně a to že ta identita je vydaná jenom tomu komu má být vydaná. To je zajištěný jenom tím že máš kontrolu nad tím šifrovacím a klíčema. Ale nejslabší článek každýho IT systému jsou lidi a někdo ten šifrovací klíč k těm certifikátům prostě vynesl takže si mohl podepsat jakýkoliv certifikát na jakýkoliv jméno. A najednou se objevil platný skutečně jako státem podepsaný certifikát na Adolfa Hitlera s jeho místem narození.

David: [00:06:55] To je prostě hrozný co se stane když dáš.

Kuba: [00:06:57] Lidem špetku svobody. Už ano a teď za to do důsledků ty jako stát. Pokud víš že ti tenhle certifikační klíč utekl tak ty nemáš žádnou možnost zjistit který z těch certifikátů tím podepsaných je ještě v pořádku. A kterej je jako troll na Adolfa Hitlera. Jediná tvoje šance jak tohle udělat je že zruší všechny certifikáty vydaný tímhle šifrovacím klíčem a vydá je prostě znovu s nějakým jinym. A u těch certifikátů je to v zásadě k pousmání. Je to nějaká nepříjemnost. Ty lidi tím trošku naštve že. Ale v zásadě jako neděje nic. Ale ve chvíli kdy se ti tohle stane u voleb tak řekneme si pozdě. Již to by nemusí vůbec jít o to aby se ty volby zfalšoval ve smyslu změnit hlasy. Tobě může jít bohatě jenom o to aby si z nekvalitního tu volbu či když po volbách přijdeš a řekneš podívejte mohl jsem hlasovat já. Z účtu Adolfa Hitlera a ty lidi řeknou Ježišmarja tak kolik takovejch falešných účtů ještě hlasovalo a ty šifrovací klíče jsou špatně. A ty jako stát seš pak na hrany protože nevíš který hlasy jsou validní a který nejsou obzvlášť ve spojení s tím že nikdy nemáš stoprocentní účast. Takže ty očekává že v republice je pět a půl milionů voličů. Vždycky se ti z toho dostaví k volbám dva a půl tři a půl milionu. A ty když si uděláš to sto padesát tisíc falešných účtů tak v tom celkovým součtu to nikoho netrhá. Ne že to je podezřelý jo takže už jenom to z ne validní tý volby může udělat velkou paseku a ukážeme si na konci v příkladech že se to reálně děje a umí to zahýbat.

Kuba: [00:08:22] I demokracie má stabilním a nebavíme se jenom o subsaharské Africe. Umí to zahýbat i takovejma stát a ma jako jsou spojený státy potom druhej. Segment potenciálních problémů je na straně voliče omylem. Tohle se ti vlastně u papírových voleb téměř nestane. Jestli si pamatuješ poslední volby do Evropského parlamentu tak tam byla strana která se jmenovala velkým ANO čárka chytrolíne. Europarlament a získali relativně velký množství hlasů a sice se přímo nedostali do parlamentu ale dosáhli na asi jeden a půl milionů korun. Příspěvku. Když se jich pak v televizi ptali co. Co jako s těma penězma budou dělat tak oni říkali my budeme nějakej salát nebo něco něco takovýho úplně jako jako trollové. Jejich výsledek jednoznačně kraloval s výsledkem uskupení ANO ve volbách. Pak se i upravovali nějak pravidla pro to jak se ty strany můžou podobně jmenovat ale v zásadě nic jinýho než jestli někdo pojmenuje stranu podobně a někdo mu to omylem hodí se jí tam stát nemůže tam jako ten systém je dlouze od zkoušený všichni všichni ho znají a nemůže tam moc dojít než za plentu. Tam si prostě vybereš lístek dáš ho do obálky tam není moc co zkazit. Zatímco pokud se bavíme o volbách elektronických tak tam se otvírá celá plejáda problémů která může nastat která je daná tím že počítačová gramotnost napříč populací není vždycky vysoká.

Kuba: [00:09:40] A vezmi si co říkají banky nedávejte nikomu číslo karty nedávejte nikomu přihlašovací údaje do banky nebo neposílejte nikomu dvoufázový esemesky. A děje se to. Děje se to mizejí takhle měsíčně miliony z účtů a a pořád se to děje. A troufám si tvrdit že u těch voleb je ten cíl ještě šťavnatější než vlastně peníze. To znamená spadají sem vlastně útoky na ty voliče jako takový. Ukrást třeba někomu kliknutí dneska není vůbec problém. Nebo můžeš mít v počítači aniž by se to vědělo nainstalovaný program. Ty někam klikne než ono se to tváří že se všechno provedlo správně ale na pozadí se ještě mezitím kliknou někam jinam. Pak tam patří i takový měkčí věci jako že spousta lidí by řekla Nemohl bys mi tu tam kliknout. Já se v tom jako nevyznám. Ty řekneš jasně babi a přitom si se tam odvolil podle sebe. Jo to znamená celá plejáda problémů ať už jsou to skutečně ti ruští hackeři o kterých slýcháme tak často anebo prostě jenom někdo kdo ti pomáhá odvolit. Spoustě lidem by tohle zavařila na straně voliče už jenom to že to je přes počítač. Třetí věc je chyba na straně systémů která je omyl jestli si třeba. A poslední sčítání lidu tak ta aplikace hned zkraje spadla protože nikdo nečekal kolik tam přijde lidí. Je. Je škoda že u nás neexistuje žádný úřad který by věděl kolik lidí se přijde sečíst.

David: [00:10:56] Měli aplikaci na sčítání lidu ale chodili jim tam lidi.

Kuba: [00:11:00] No a ten poslední segment kterej nás napadne všechny to je na straně systémů schválně. To se týká jak papírových tak elektronických voleb ale u těch papírových co by se ti mohlo teoreticky stát že se nějaká zvrácená komise domluví že všechny hlasy prostě sval šijou a v zásadě to není ani jedno promile celkového výsledku. Ty volby jsou decentralizovaný a vyžadovalo by to obrovský množství úsilí aby si jako zfalšoval alespoň alespoň postřehnout útulný množství hlasů. Zatímco u toho IT systémů týmu vždycky musíš mít někoho kdo má jako nejvyšší přístup nějakýho hlídače nad kterým už není žádnej jinej hlídač. Všechny lidi pod ním se přihlašují přes nějaký klasický přístupový jméno a heslo takže vidíš kdo tam byl a že nemůže nikdy změnit. Ale vždycky kvůli nastavení a správě toho systému musí existovat někdo kdo má to nejvíc nejak ministra. A autor sytější heslo který může přijít do systému a na jeden příkaz může říct vezmi všechny hlasy pro kandidáta a a nahraďte hlasem a pro kandidáta B. Bum Jo a trvalo mu to vteřinu a může. Když nebude hloupej tak to neudělá úplně nápadně a může během několika vteřin prostě ovlivnit masivní množství těch hlasů. To znamená je to o důvěře k tomu poskytovateli toho systému. A zase nejslabším místem každýho IT systému je člověk a je úplně jedno jestli by to ten admin chtěl změnit proto že má on osobně nějakou silnou volební preferenci nebo proto že je na tom zainteresovaný třeba finančně nebo proto že ho někdo třeba mohl skříň hnout a vydírá ho protože tam už jsou možnosti toho ovlivnění tak koncentrovaný do jednoho člověka že na toho se ti vyplatí jako najít nějakou špínu a opravdu ho zkusit skrýt hnout tam tam. To riziko je zcela reálný a nebo třeba jenom proto že ta IT firma dostala tu zakázku od státu a chce aby ji chlebodárce zase vyhrál. To schopnost ovlivní ty volby na jednom jediným místě jedním jediným člověkem jedním příkazem. Je podle mě nebezpečná. Jo a tady spousta lidí z IT bude říkat tohle by vyřešil blockchain ale nevyřešil ten má zase problémy s tou unikátnosti a anonymitou že. Můžeš si vybrat jenom jedno.

David: [00:13:09] Já se teďka trošku vrátím k tomu příkladu. To jestli si vzpomeneš to bylo tuším v severních Čechách kdy zaplatili nějak celej autobus lidí a sváželi je na to jedno volební místo aby aby to hodili tomu konkrétnímu kandidátovi.

Kuba: [00:13:22] Ano a oni stavěli myslím stokorunu a pro. Vařili se právě tím že odvolili a pak přišli za tou komisí a ptali se jak a kdo mi dá to kilo. No a ta komise si všimla že tam nebude všechno úplně v pořádku. Začalo se to šetřit a a tam byly z toho nějaký důsledky. A tohle je věc kterou ty v elektronický podobě s tím můžeš krásně schovat. Jo když tam převezeme autobus lidí tak oni se pro vaří. To to je prostě nápadný. Ale když vezmeš tři lidi z tableta má tak za večer obejde už celý sídliště a nikdo to nepozná.

David: [00:13:52] Tak když jsme teďka nakousli ty konkrétní příklady tak si pojďme dát další.

Kuba: [00:13:56] Dobře pojďme rovnou na ty příklady a třeba u posledních berlínských voleb to bylo poměrně divoký. Tam vzniklo hned několik problémů naráz. Třeba jedna z velkých nevýhod papírových voleb je že k nim potřebuješ ten papír. A v Berlíně se ve stejný den kdy se volilo tak se běžel maraton a byly zavřený některý hlavní ulice. A ty kurýři který rozvážel těm volebním místnostem volební lístky tak prostě zůstali stát v zácpě a prostě ve volebních místnostech některých došly lístky což je problém. Ty lidi tam stáli frontu a a nebylo. A když se doběhl maraton tak ten kurýr přijel a pak tam zase ty lidi nechali volit i potom co už vlastně měli být uzavřený volební místnosti. Tam už se střídalo a ještě půl hodiny potom tam stále lidi ve frontě který ještě v některých místnostech volili. Což samo o sobě je problém. Prostě když se zavřou tak se mají zavřít ty místnosti a tady. Ty sis jako předseda tý komise musel vybrat jestli těm lidem zabouchl než dveře a řekneš ano teď mi před chvilkou už přijeli lístky ale už je zase zavřeno. Nazdar což je špatně. A nebo jestli ty lidi necháš volit po oficiálním konci voleb.

David: [00:14:59] Víš jak to tam dopadlo.

Kuba: [00:15:01] Nechali volit po termínu voleb a samozřejmě to někdo napadl. Mimochodem když už ty lístky přijely tak oni kombinovali dvoje volby naráz a jedny komunální jedny federální. A do těch komunálních můžeš volit od nižšího věku a oni si to neuvědomili a rozdávali lístky i těm šestnáctiletým lidem rozdávali ty federální volební lístky což samozřejmě neměli. Jo takže se stalo že prostě v tý urně je několik několik hlasů který tam nepatří to už taky zpětně nezjistí. Prostě to je zas ta anonymita že ty musíš na vstupu do tý urny hlídat aby tam ty data byly validní. Ve chvíli kdy se ti do toho dostane je to Garbo či Garbo. Čmoud jo pokud pokud tam hodíš špatný hlasovací lístky tak už jako nebude můžeš tu urnu otevřít a říct tady ty čtyři tam nemají. Co dělat. Po těchhle volbách došlo samozřejmě k mnoha protestům včetně toho že si stěžovali politici že jim to špatně sečetli v tý komunální části. Ale protože to jsou papírový volební lístky tak oni to vysypali. Přečetli to znovu a skutečně zjistili že jednoho kandidáta který jim vedl o osm hlasů tak vlastně ve skutečnosti o třiadvacet hlasů porazil nějaký jiný kandidát. A ano ale můžeš to pořád udělat jako ANO. Nemělo by se to stávat na druhou stranou v papírových volebních systémech. Ty to prostě vysype až přepočítá až omluví se a spravedlnosti je učiněno za dost. Jo ten kandidát prostě má. Má spravedlnost v těch elektronických volebních systémech. Pokud by došlo k nějakým námitkám a ukážeme si že se to děje tak ty vlastně máš jenom velmi omezenou možnost prokázat že to tak bylo nebo nebylo. No a často by obě strany chtěly ale prostě to nelze.

Kuba: [00:16:35] To si ukážeme hned vzápětí a tím se přesouváme do Spojených států kde už se volí elektronicky delší dobu. Tam je to teda taková kombinace. My jsme se do teď bavili o elektronických volbách na dálku. V Americe se volí elektronicky ale prezenční. Jo ty tam přijdeš jenom místo v hlasovací urny tam mají nějakej takovej. Vypadá to trošku jako větší bankomat a tady s těma hlasovacím a strojem je plejáda problémů. Ach jo jeden z nich kterej mě pobavil kterej je opravdu jako ryze technická chyba ale špatně se to těm voličům vysvětluje. Jenže na těch starších strojích bývala zvlášť obrazovka a zvlášť ta dotyková vrstva. Některý ty některý ty stroje jsou dotykový a jestli si pamatuješ tak na našich starých bankomatech to bylo úplně stejně udělaný. Dneska už se prodává vyloženě displej s dotykovou vrstvou jako jedno zařízení který prostě zas strčí. Jdou z béčka. Dříve se dělalo to že si vzal klasický monitor a přes něj si hodil ještě jako zvlášť zařízení dotykovou vrstvu. A tyhle dvě zařízení spolu musely bejt výborně z kalibrovat jí protože jinak to klikat jinam. Takže jestli si pamatuješ na starých bankomatech myslím že Sportka to měl. Ty jsi zmáčkl výběr hotovosti a vono ti to řeklo myslel si změnit PIN. Oukej zadej si novej PIN a jako je to otravný ale je to jako úsměvný a ty zmáčkne až křížek vytáhne si kartu a když někam jinam. Ale kdy se ti tohle stane u hlasovacího zařízení když zmáčkne kandidáta a ten stroj ti zmáčkne kandidáta. B poděkuje ti vjede ti součet tak chápeš že ty lidi jsou rozpálený doběla.

Kuba: [00:18:04] Když tohle zjistili tak to naházeli na tu firmu. Ona poslala technika technik ne úplně spěšně přijel řekl. Ano a už jsem to opravil s Calibre. Vzal jsem to. Mohlo to být maximálně několik tisíc hlasů který prostě to ovlivnil. Ale když čteš tu tiskovku tak oni nebyli nějak úplně jako vzrušený z toho že to mohlo ovlivnit několik tisíc hlasů ve volbách. A tohle bylo teda konkrétně ve volbě mezi Obamou a Mäkinen. A dělo se to že lidi kteří chtěli zvolit Obamu tak tak jim to započítá Valo Mäkinen a v Západní Virginii potom taková jedna věc která je podle mě s vykřičníkem. Ta už je teď z tý poslední prezidentský volby mezi Bidenem a Trumpem mají nějaký swing states který jsou jednou tak jednou tak tam to není nikdy jasný a potom mají opravdu takový ty státy kde je to jednoznačný kdo tam vyhraje takový ty bašty který jsou na mapě vždycky červený nebo vždycky modrý. A v Michiganu je takovej obvod který se jmenuje TRIM County které je typicky republikánský. Vždycky už poslední desetiletí je červenej takže se očekávalo že tam jednoznačně vyhraje Trump a při těch průběžných sčítání se ukázalo že z modra že tam o tři tisíce hlasů vede Biden což těm voličům bylo podezřelý a tak poprosili tu volební komisi jestli by mohla jako udělat nějakou kontrolu a volební komise přišla a řekla Ano máte pravdu byla to a teď cituji in korektni sed a pri porte ing franklin jako měli jsme prostě špatně vzorec v Excelu. Sorry a je to. Ne o tři tisíce hlasů pro Bidena ale je to dva tisíce pět set hlasů pro Trumpa.

David: [00:19:34] Přece pod takovým zjištěními neříkej že ne. Nemuseli přepočítávat všechny hlasy ve všech státech na všech místech.

Kuba: [00:19:42] Nemuseli. Ale máš pravdu že tohle důvěře určitě nepřidá. Takže se pak nelze divit tomu co se stalo o chvilku později že Trump přišel a řekl Mám analýzu kterou teda ve výsledku nikdy neukázal ale řekl Já mám důkazy a analýzu o tom že jste mi ukradli 2,7 miliónů hlasů. Jo skoro tři milióny hlasů což je zase téměř určitě nestalo. Nějaká chybka tam někde určitě bude ale tohle ne. Tam ti pak vzniká situace ve který by obě strany byli rádi kdyby to bylo přepočítat reálný protože Trump by to chtěl přepočítat aby našel ty svoje tři miliony a jeho protistrana by samozřejmě to chtěla přepočítat aby mu dokázala že to bylo správně. A teď vlastně ani jedna ta strana nemá šanci protože byť to v některých státech amerických teoreticky přepočítat ten je protože ty mašiny ti vydávají stvrzenku o tom jak si hlasoval. Takže teoreticky by si jako všichni mohl s volat s tím a účtenka má a přepočítat to. Ale je to logistická noční můra takže ten soud když za ním přijdeš tak on řekne do. Uložte mi nějaký tvrdý důkaz o tom. Že tam dochází k volebním podvodům jinak nám to neschválili což na jednu stranu dává smysl ale na druhou stranu ty když volíš elektronicky tak nemáš žádnej tvrdý důkaz.

Kuba: [00:20:53] Ty tam nemáš ten autobus těch lidí ze severních Čech jak už jsme si říkali který choděj a na prášky se sami tý volební komisi. To prostě zmizí v nějakých útrobách a ukážeme si že skutečně ty volební mašiny nejsou nepolapitelný. A je tam na závěr příklad kdy jak je prokázaný na kameru natočený podvod s ovlivněním těch hlasů. Navíc všechny stroje pro hlasování ve volbách v Americe vyrábí jenom tři firmy a ty nejsou ani náznakem neutrální. V Americe funguje to že když ti politik kandiduje tak ať už lidi nebo firmy mu mohou posílat peníze čímž mu vyjadřují podporu. A je to poměrně silnej náznak nějaký ale loajality politický a tak zvláštní jak to je tak ty firmy který vyrábí ty hlasovací zařízení tak dvě z těch třech velmi významně podporujou demokratickou stranu jak peněžní tak i zaměstnávají třeba bývalý ho mluvčího paní Pelosiová a obecně mají velmi úzký vztahy na vedení demokratických strany což samo o sobě je trošku zvedá obočí. No podle mě firma která vyrábí hlasovací zařízení tak má bejt striktně neutrální. Jejich šéfové a programátoři ať si ve volných chvílích volí jak chtějí ale ta firma jako taková má držet striktní neutralitu nedrží a bohužel teda obzvlášť v tý atmosféře která tam teďka jako panuje je to nepříjemný protože ve chvíli kdy vyhraje ten člověk kterýho si nevolil tak je zcela zásadní aby si věděl že byl zvolený legitimně.

Kuba: [00:22:16] Protože hned s prvním příkazem kterej se ti nebude líbit tak si vzpomeneš nejenom na to že ho nemáš rád ale i na to že možná Bůh ví jak to bylo při těch volbách což rozhodně nepřispívá nějakýmu klidnému společenskému soužití. A paradoxně ty když by si ty volby opravdu jako Spike schoval jakože upraví až hlasy na tajně čku nikdo to neví a nepozná. Tak je to z hlediska volebního. Samozřejmě tragédie je někdo vyhrál nefér ale z hlediska společenského je to vlastně ta lepší varianta protože lidi jsou v klidu. Mysleli si že takhle proběhly volby a že ten vítěz je legitimní. Pro tebe je mnohem horší když ty volby s nevolí k níž i kdyby k žádný změně nedošlo protože to vyvolává to společenský pnutí. Takže když si musíš vybrat tak už je snad i lepší když ti opravdu někdo toho systému vleze přepíše si tam ty hlasy ale na venek se tu tváří v pohodě než když je v tom zanesený ten prvek. Nikdo neví jak to ve skutečnosti bylo což právě jsme viděli v tom lednu 21.

David: [00:23:12] To máš na mysli ten útok na Kapitol že jo.

Kuba: [00:23:15] Ano mám na mysli to jak lidi vlezli do Kapitolu bez svolení. A tady se bavíme o Spojených státech amerických což je nebo alespoň se nám vždycky dávalo za příklad jako silná stabilní demokracie. A co se tam mohlo odehrát. Jenom tím že dlouho opakuje že ty volby byly zfalšovaný což by se ti vlastně u papírových voleb úplně stát nemohlo protože tam by prostě pro ten soud bylo jednoduchý říct fajn tak tady do těch padesát milionů hlasů. Prostě vy si v té znovu a přečtěte je. Republikáni by si tam dali nějaký svoje komisaře který na to budou dohlížet a jednoznačně by viděli jestli ty volby byly tak jak se říká nebo nebyly. No a na závěr si nechávám ten flagrantní užší případ z roku 2010 prezidentský volby mezi Georgem Bushem a Alem Gorem. Pro kontext byla situace kdy všechny státy kromě Floridu už byly sečtené a byly úplně 50 na 50 a bylo jasný že bude rozhodovat Florida a i v rámci Floridy. Ty hlasy byly rozdělený velmi rovnoměrně. To znamená ty jednotlivý okrsky už hrály velkou roli v tom kdo bude nebo nebude americký prezident. A do týhle situace nám vstupuje okrsek kterej se jmenuje volí Asia a kterej není zajímavej asi ničím jiným takže je v něm pět set osmdesát pět lidí. Z nich se čtyři sta dvanáct účastnilo voleb a z nich dva tisíce osm set třináct hlasovalo pro George Bushe a mínus šestnáct tisíc 22 lidí. Hlasovalo pro Ala Gora.

David: [00:24:41] Děkuji že dával záporný hlas.

Kuba: [00:24:42] Byly tam i záporný hlasy. Nejenom teda že pro jednoho kandidáta hlasoval sedminásobek lidí kteří se účastnili voleb ale ten druhý kandidát měl dokonce záporný hlasy. To je úplně jako jinej level a vlastně si toho všimli jenom náhodou protože velká v uvozovkách. Výhoda digitálních voleb je že je nepotřebuješ sčítat na úrovní těch jednotlivých komisí že šetří lidi že nemusíš v každým okrsku o čtyři sta lidech mít nějakýho volebního komisaře ale ty data si posíláš nahoru a sčítá ši a reportuje je v nějaký vyšší úrovni. No a nějaká fanynka sledovala jak se vyvíjí a hlasy pro Ala Gora a když šla spát tak on měl plus nějaký stovky a pak se probudila a zavolala nějak na nějakou tu průběžnou sčítací linku a ptala se jich kolik má a oni jí řekli plus mínus několik tisíc. Takže samozřejmě ztropila nějaký rozruch což je správně. Zdá se že pokud by si toho nevšimla ona tak by tady ty údaje protekly do tý vyšší úrovně a tam by se sečetli a tam už by se to rozpustilo. Tam už by si nikdo nevšiml že že jsou záporný hlasy protože z toho celku by jenom prostě u. Byly a nebyly by. Takhle se na to náhodou přišlo a ono se to pak dostalo k soudu. Takže dneska víme že ta předsedkyně těch voleb na Floridě si potom vyměňovala e-maily s tou firmou která tam dodává ty hlasovací přístroje.

Kuba: [00:25:56] Ona používala poměrně expresivní jazyk což je pochopitelný vzhledem k tý situaci a oni na to odpovídali. Takovým stylem jako když si stěžuješ se ti na webu načítá nějaká věc. Jo jako založíme ti tady do lesa port taky prostě vrátím to opravíme a nikdy to opravíme. Jo. Pak tvrdili že to byla ryze technická chyba že k záměrnému ovlivnění tohodle dojít nemůže. Omluvili se opravili to a šest let potom se tím začalo zabývat i debatou a našli člověka který tohle umí zařídit. Vzali ten stejný hlasovací přístroj který byl použitý tady v tom valu s ví s kým okrsku a ten člověk jim na kameru ukázal jakým způsobem se dají falšovat hlasy. Vzali tam i ty volební volební komisaře a řekli ano takhle když bychom dostali výsledky tak bysme si mysleli že jsou pravý. Nemáme jak poznat že jsou podvržený. V tom dokumentu je na kameru ukázány jak ten jeden člověk toho s to dokáže jako způsobit. A kdyby nebyl hloupej někdo že. Že že dal v okrsku o 400 lidech mínus 16 tisíc hlasů tam a 2 celá 8 tisíce hlasů. Na druhou stranu tak na to nikdy nikdo nepřijde.

David: [00:27:02] To zní dost zajímavě. Vzpomeneš si na jméno toho dokumentu.

Kuba: [00:27:05] Nevím jestli to má český ekvivalent. V angličtině se to jmenovalo Hacking dem okresy. No koho by to zajímalo jenom textově tak doporučuju vyhledat na internetu values je a error value získá chyba a tehdy se z toho zas takový halo nedělalo jako bylo to nepříjemný. Chytlo to nějaký pokrytí v médiích ale nebylo to braný jako nějaká strašlivá zrada protože tehdy ta společnost byla naladěná trošičku jinak. Dneska by to určitě vyvolalo větší vlnu emocí ale když si o tom čteš tak si vlastně říkáš že je fascinující že na Kapitolu k tomu došlo až v lednu 21 a ne na podzim dva tisíce. Tedy abysme to nějak shrnuli. Tak osobně se domnívám že vzhledem k tomu v jakým stavu je dnešní technika a dnešní společnost tak jsme odsouzený k tomu ještě nějakou dobu volit papírově protože to je v aktuální chvíli jedinej spolehlivý systém který splňuje všechny ty náležitosti alespoň v nějaký rozumný míře. A kde můžeme bezpečně zajistit že ten naprosto zásadní elementární posvátný prvek toho demokratického systému jakým volby jsou proběhne v pořádku a bez nějakých větších zádrhelů.

David: [00:28:12] Já to vidím stejně a ale teda optimisticky doufám že co nejdřív dojdeme do bodu kdy si otevřu v telefonu nějakou appku a prostě je to za kliknu a budu dál žít svůj život.

Kuba: [00:28:23] A rozhodně já se taky moc těším na to až to bude takhle pohodlný protože taky mi nesedí úplně řešit jestli se před odjezdem na víkend stihnu dostat v pátek odpoledne k nám na základku abych tam hodil lístek na druhou stranu a to s mi hezky nahrál a si myslím že bychom ještě neměli předčasně vyměňovat to pohodlí tý digitální volby. A ono to rozhodně pohodlný je a neměli bychom ho vyměňovat za spolehlivost a naprostou jistotu správnosti tý volby.

David: [00:28:52] Amen. Inhale. No já si Kubo myslím že jsme toto téma probrali důkladně. Takže děkujeme všem za pozornost a těšíme se na vás. U dalšího dílu potká Stu zjisti víc já jsem David.

Kuba: [00:29:03] A já jsem Kuba. Díky za poslech.

David: [00:29:05] Ahoj.

Komentáře